Mistrzowie

Morihei Ueshiba

Urodzony w 1883 roku twórca Aikido, często nazywany O-sensei („wielki nauczyciel”). Od młodości zgłębiał tajniki sztuk walki, m.in. jujutsu, Kenjutsu, Sojutsu, Judo oraz Daito-ryu aiki-jutsu. Dzięki tak licznym doświadczeniom, stworzył własną sztukę walki, pierwotnie nazywaną Aiki-bujutsu, później Aiki-budo a finalnie Aikido. W 1945 roku stworzył organizację Aiki-kai, której celem było promowanie Aikido na całym świecie. Zmarł w 1969 r.

Gozo Shioda


Urodzony w 1915 roku uczeń O-sensei, założyciel stylu Yoshinkan Aikido.
Jako nastolatek ćwiczył Judo i Kendo, lecz po pokazie Aikido w wykonaniu Senseia Ueshiba, niemal całkowicie poświęcił się praktykowaniu tej sztuki walki. Przez 8 lat był uchi-deshi. W skutek wybuchu II Wojny Światowej został skierownay do pracy w administracji w Chinach, Taaiwanie i Borneo. Po powrocie do Japoni, w 1950 roku, rozpoczął nauczanie Aikido.
w 1955 roku na pokazie All Japan Kobudo jego pokaz Aikido został uznany za najbardziej efektowny. W tym też roku formalnie stworzył Yoshinkan Aikido. W jego Dojo regularnie szkolili się policjanci Tokijskiej policji. Pokazy Aikido w wykonaniu Senseia Shiody był efektowne, prowadzone w sposób zrozumiały dla widzów, nieraz okraszone szczyptą humoru. Dzięki temu Yoshinkan Aikido szybko zyskało popularność na całym świecie. 1985 roku otrzymał stopień 10 Dan. Zmarł w 1994 r.
Niebawem poczytasz tu także o:
Tsutomu Chida
Hiromichi Nagano
Andrii Berezhnyi